III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę

W dniach 25-26 listopada 2016 roku odbyła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Pielgrzymowali także Rycerze z Rady św. Anioła Stróża w Gorzycach. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa:  „Rodzina szkołą miłosierdzia”. Na Jasną Górę pielgrzymowało kilkaset Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami. Obecni byli także Rycerze z Ukrainy.

W programie pielgrzymki znalazł się wspólny różaniec, uroczysty Apel Jasnogórski, Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza radomskiego, biskupa Henryka Tomasika, cykl konferencji oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami tajemnicy Miłosierdzia Bożego i konieczności podejmowania czynów miłosierdzia w codziennym życiu.

Podczas spotkania nawiązano do aktywności Rycerzy Kolumba podczas Światowych Dni Młodzieży Mercy Centre (anglojęzycznego centrum dla pielgrzymów na krakowskiej TAURON Arenie, Szymon Czyszek.

Dlatego podczas pielgrzymki nie zabrało elementów dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży. Wśród zaproszonych gości był biskup Henryk Tomasik oraz Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy Komitetu. Obecne były także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. O szczególnej obecności Rycerzy Kolumba w czasie ŚDM opowiedział koordynator projektu Mercy Centre (anglojęzycznego centrum dla pielgrzymów) na krakowskiej TAURON Arenie, Szymon Czyszek.

Podczas pielgrzymki organizowano wsparcie dla prowadzonych przez Kościół hospicjów we Lwowie i w Wilnie. Zebrano ponad dwa samochody półciężarowe paczek pieluch, które przekazane zostaną na Ukrainę i Litwę.

W tym roku pielgrzymka miała szczególny wymiar, gdyż odbywała się w roku potrójnego Jubileuszu – Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, 1050-lecia Chrztu Polski oraz 10-lecia obecności Rycerzy Kolumba w Polsce.

Po raz pierwszy w historii zorganizowano na Jasnej Górze ceremonię przyjęcia nowych członków do Zakonu Rycerzy Kolumba.